Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Relacja z Narodowego Czytania 2021

Podczas dziesiątej odsłony  Narodowego Czytania Prezydent RP zaproponował do czytania „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W dniu 4 września (sobota) 2021 r. w godz. 11.00-14.00 Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Prusa w Mławie przyłączyła się jak co roku do tej akcji czytając fragmenty sztuki Gabrieli Zapolskiej.

„Moralność pani Dulskiej” to tragifarsa kołtuńska, która została po raz pierwszy wystawiona w 1906 r. na scenie Teatru Miejskiego w Krakowie.  Do dzisiaj przeszła przez wszystkie sceny polskie, łącznie z telewizyjną. W rolę głównej bohaterki wcieliły się takie aktorki jak: Hanka Bielicka, Alina Janowska, Anna Seniuk czy Magdalena Cielecka. Sztuka bawiła na początku wieku i bawi do dzisiaj, pewnie według zasady:” Z kogo się śmiejecie? Z siebie się śmiejecie”. Zapolska trafiła w sedno! Dulszczyzna była, jest i będzie, choć ostrość jej objawów bywa różna. Na przykładzie Dulskiej i jej rodziny, autorka przeprowadziła bezkompromisową krytykę postaw ludzkich, ich obłudę moralną, egoizm, skąpstwo, prymitywizm umysłowy. W „Moralności pani Dulskiej” Zapolska stworzyła niezwykle wyrazisty i sugestywny portret pewnego typu społecznego, tak znamiennego, że określenia „pani Dulska”, „dulszczyzna” stały się określeniami obiegowymi, przysłowiowymi, do dziś funkcjonującymi w polszczyźnie.

Osoby:

  1. Aniela Dulska - Lidia Piskorska
  2. Felicjan Dulski - Krzysztof Napierski
  3. Zbyszko Dulski - Mateusz Przybyszewski
  4. Hesia Dulska - Maria Samselska
  5. Mela Dulska - Anna Pawłowska
  6. Juliasiewiczowa z Dulskich - Maria Świtoń
  7. Lokatorka - Zofia Kazimierska
  8. Hanka - Iwona Antoniak-Welenc

 

W bibliotece czytano Akt I sztuki Zapolskiej. Wszyscy  uczestnicy dobrze bawili się, nie zabrakło śmiechu i humoru oraz ogólnej refleksji na temat pojęcia „ dulszczyzna”. Duże wrażenie zrobiła też scenografia salonu Dulskich.  Na zakończenie spotkania  czytelnikom wręczaliśmy kartę uczestnictwa  opatrzoną  pamiątkową  pieczęcią.

Wszystkim obecnym  na  Narodowym Czytaniu  dziękujemy za udział.

Data dodania: 2021-09-06 14:59:34
Data edycji: 2021-09-06 15:43:04
Ilość wyświetleń: 694

Licznik

305866 odwiedzin od początku roku

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej