Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Relacja ze spotkania

Relacja ze spotkania

W związku z przypadającą w tym roku 82. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej i Bitwy pod Mławą Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie zorganizowała w dniu 27.08.2021 r. o godz. 10.00  w Oddziale dla dzieci wystawę pt. „ Wojenne historie dzieci” następnie o godz.12.00 odbyło się  spotkanie  upamiętniające wydarzenia związane z Kampanią Wrześniową. Biblioteczne wydarzenia  otworzyły  cykl różnych imprez związanych z powyższą rocznicą.

Prelekcję na temat przebiegu Bitwy pod Mławą we wrześniu 1939 r. poprowadził  historyk pan T.Chodubski. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in o strategii przeprowadzonej bitwy.

Następnie pan J. Janiszewski – znawca historii Mławy zaprezentował slajdy i krótkie filmy dotyczące Mławy z okresu 1939-1942. Ciekawostką było to, że wszystkie te zdjęcia wykonane były przez żołnierzy niemieckich, a pan Janiszewski pozyskuje je dzięki różnym aukcjom.

Panel historyczny został urozmaicony przerywnikami muzycznymi. W krótkiej przerwie wysłuchano grupy młodzieżowej NPWM i ich interpretacji Bitwy pod Mławą. Uczestnicy wysłuchali również szwedzkiej grupy Sabaton, która upamiętniła polskich bohaterów Bitwy pod Wizną w utworze 40:1. Wysłuchano także Ballady Wrześniowej w wykonaniu J. Kaczmarskiego, który poprzez ten utwór chciał upamiętnić drugą tragiczną datę dla Polaków -17 IX.

Wojna to nie tylko bitwy, zgliszcza, ruiny. Wojna to przede wszystkim cierpienia zwykłych ludzi, w tym tych najmłodszych. Dlatego pracownica biblioteki przedstawiła krótką i dramatyczną historię jednej z pierwszych i najmłodszych ofiar II Wojny Światowej – Erwiny Barzychowskiej z Gdańska. Bo to co łączyło Mławę i Gdańsk w tamtym czasie, to właśnie 1 września 1939. Z historyczną refleksją i dyskusją spotkanie się zakończyło.

Poza tym biblioteka przypomina, że do 17 września b.r.  w Oddziale dla dzieci można obejrzeć wystawę pt. ”Wojenne historie dzieci”.

Serdecznie zapraszamy.

Data dodania: 2021-08-30 13:27:36
Data edycji: 2021-08-30 13:59:41
Ilość wyświetleń: 86

Licznik

23081 odwiedzin od początku roku

16496 wypożyczeń w tym roku

7 nowości w tym miesiącu

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Nowości książkowe

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook