Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Relacja ze spotkania Zuzanna Morawska i jej związki z Mławą

W dniu 10.03.2022r. o godz. 14.00 w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Prusa w Mławie, odbyło się spotkanie pt. „Zuzanna Morawska i jej związki z Mławą”. Spotkanie poprowadziły p. Zofia Kazimierska, emerytowana nauczycielka j. polskiego, autorka książki „Pani na Zulinku Rzecz o Zuzannie Morawskiej” oraz p. Dorota Klimek emerytowana bibliotekarka. Obie  panie pracowały w Szkole Podstawowej nr 7, której patronką jest Zuzanna Morawska.

Zanim prelegentka przystąpiła do omówienia głównego tematu, wspomniała o sytuacji za wschodnią granicą naszego kraju. Ponieważ, przyczynkiem do spotkania był Międzynarodowy Dzień Kobiet całe spotkanie dedykowane było kobietom walczącym na Ukrainie i tym na uchodźctwie. Prowadząca zwróciła się z prośbą o wsparcie dla naszych sąsiadów m.in. poprzez Centrum Pomocy Uchodźcom Wojennym mieszczącym się w Mławie przy ulicy Lelewela 7. Po tym apelu p. Kazimierska podjęła główny temat spotkania i przybliżyła postać słynnej mławianki.

Zuzanna Morawska urodziła się 11.08.1840 r. w Sokołówku pod Ciechanowem,  zmarła 6.01.1922 roku, została pochowana na cmentarzu parafialnym w Mławie.

Dzieciństwo spędziła w Mławie i tutaj ukończyła prywatną pensję .W wieku 16 lat podjęła pracę nauczycielki.

Ponad 30 lat przebywała w Warszawie. Wspólnie z Wandą Rafalską prowadziła wyższą tajną pensję żeńską, która istniała pod oficjalną nazwą Szkoły Rzemiosł oraz działała w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. Po zamknięciu pensji przez władze carskie została zmuszona do opuszczenia Warszawy.

Zakupiła pod Mławą niewielką posiadłość, którą od swojego imienia nazwała „Zulinkiem”. Kontynuowała tam tajne nauczanie, za co w roku 1905 dostała się do więzienia w Płocku.

W latach 1905-1907 pracowała jako nauczycielka języka polskiego i historii w Macierzy Szkolnej przy ul. Długiej, a później na pensji  Antoniny Mrozowskiej. Aktywnie uczestniczyła w działalności Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”. Działała w Mławskim Towarzystwie Dobroczynności, troszcząc się o byt i edukację dzieci.

Uczestniczki spotkania miały możliwość zapoznania się z materiałami o Z. Morawskiej, znajdującymi się na wystawie w Czytelni dla dorosłych. Książka p. ZofiI Kazimierskiej zatytułowana „Pani na Zulinku Rzecz o Zuzannie Morawskiej” znajduje się w naszych zbiorach. Zapraszamy do skorzystania.

W spotkaniu uczestniczyły kobiety w różnym wieku, przebiegło ono w miłej atmosferze, a umilił je słodki poczęstunek.

Data dodania: 2022-03-14 14:31:16
Data edycji: 2022-03-15 11:36:44
Ilość wyświetleń: 439

Licznik

399354 odwiedzin od początku roku

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej