Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Spacerek po Mławie ''Śladami Zuzanny Morawskiej''

Spacerek po Mławie ''Śladami Zuzanny Morawskiej''

W czwartek 02.06.2022 r. odbył się Spacerek po Mławie pt. „Śladami Zuzanny Morawskiej”. Przewodnikiem grupy była Pani Zofia Kazimierska. Uczestnicy o godz. 11.00 zebrali się przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Prusa, gdzie prelegentka przybliżyła nam postać Zuzanny Morawskiej oraz wspomniała o Towarzystwie Śpiewaczym „Lutnia”, które miało swoją siedzibę w tym budynku. To tu skupiało się kulturalne życie dawnej Mławy, tu spotykała się inteligencja.  Podczas tych spotkań pisarka czytała swoje utwory, wygłaszała prelekcje.

Po krótkim wstępie  około pięćdziesięcioosobowa grupa  składająca się z młodzieży i dorosłych wyruszyła w kierunku dawnej pensji dla dziewcząt Antoniny Mrozowskiej,  przy ulicy Sienkiewicza, w której Zuzanna Morawska prowadziła zajęcia.

Sprzed budynku pensji udaliśmy się na dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 7, której patronuje Zuzanna Morawska. Przywitał nas tam Dyrektor placówki Mariusz Lempek. Wspólnie z prowadzącą przybliżyli zebranym okoliczności nadania imienia szkole i starania o budowę pomnika. Proces  zakończył się sukcesem i w 2002 r. nastąpiło odsłonięcie popiersia pisarki.  

Kolejnym przystankiem wycieczki była ulica Długa, gdzie mieści się budynek dawnej Macierzy Szkolnej, w której na początku XX wieku pracowali m.in. Zuzanna Morawska i Józef Longin Ostaszewski.

Z ulicy Długiej udaliśmy się na Stary Rynek zobaczyć budynek, w którym mieszkała Zuzanna Morawska. Obecnie mieści się tam cukiernia, w której umieszczona jest pamiątkowa tablica.

Spacer zakończyliśmy odwiedzając grób pisarki na cmentarzu parafialnym Św. Wawrzyńca.

Dziękujemy uczestnikom. Do następnego spotkania 

Data dodania: 2022-06-03 12:41:07
Data edycji: 2022-06-03 13:27:03
Ilość wyświetleń: 71

Licznik

72472 odwiedzin od początku roku

12920 wypożyczeń w tym roku

4 nowości w tym miesiącu

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Nowości książkowe

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook