Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Spotkanie podsumowujące projekt ''Wszystkie światy Bolesława Prusa''

Spotkanie podsumowujące projekt ''Wszystkie światy Bolesława Prusa''

W czwartek, 12 sierpnia br. odbyło się spotkanie „Wszystkie świata Bolesława Prusa” – opowieść o jego życiu i czasach. Pani dyrektor Maria Świtoń wygłosiła prelekcję na temat życia pisarza, przeplataną fragmentami jego dzieł, cytatami, anegdotami, wzbogaconą o fotografie samego pisarza oraz miejsc z nim związanych.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Jak to z higieną wtedy było” składająca się z eksponatów i plansz informacyjnych. Pisarz był bowiem orędownikiem podnoszenia poziomu higieny. Po prelekcji, zorganizowany został quiz wiedzy o Prusie. Uczestnicy spotkania świetnie poradzili sobie z pytaniami. Po celująco zdanym teście wiedzy, goście oddali się rozmowom przy słodkim poczęstunku.

To spotkanie było jednocześnie podsumowaniem wszystkich działań w projekcie, który poświęcony był postaci Bolesława Prusa, czasom w których żył  i uniwersalnym wartościom jakie niesie jego twórczość. Nasz projekt składał się z sześciu działań, mających na celu zbudowanie zainteresowania twórczością pisarza, oraz zintegrowanie mieszkańców miasta wokół postaci Prusa w 175 rocznicę jego urodzin i 110 rocznicę śmierci. Były to:

  • Wycieczka do Warszawy „Śladami „Lalki” Bolesława Prusa”,
  • Spacerek po Parku Miejskim „Pod rękę z Bolesławem Prusem”,
  • Wycieczka do Muzeum Mazowieckiego w Płocku „Bolesław Prus – świadek powstania nowego kierunku w sztuce”,
  • Warsztaty literackie „Prus na bloga”
  • Warsztaty teatralne „Prus na deski”
  • Spotkanie „Wszystkie świata Bolesława Prusa” – opowieść o jego życiu i czasach

Staraliśmy się, aby podjęte przez nas działania były bardzo różnorodne i dla jak najszerszego grona odbiorców. Stąd działania skierowane do kilku grup wiekowych, od dzieci aż po seniorów. Zależało nam na przedstawieniu naszej biblioteki jako animatora życia kulturalnego w mieście, oraz przypomnieniu, że dzieła Prusa niosą w sobie prawdy zawsze aktualne.  Różnorodność działań wynika również z nazwy samego projektu,” Wszystkie światy Bolesława Prusa”,  gdyż zajmowaliśmy się w nim nie tylko dorobkiem literackim twórcy, ale poświęcaliśmy też uwagę obyczajom i sztuce jego czasów oraz kontekstem historycznym.

Staraliśmy się możliwie intensywnie promować wydarzenia w projekcie, zamieszczając informacje, zaproszenia, opisy i fotorelacje na profilu Facebookowym, czy na stronie internetowej. Ulotki, plakaty i zaproszenia w formie papierowej, rozdawaliśmy czytelnikom i wywieszaliśmy w gablotach wewnątrz i na zewnątrz budynku biblioteki. Cieszymy się, że udało nam się zaangażować do czynnego udziału w projekcie ponad 250 osób z różnych grup wiekowych i zjednoczyć mieszkańców wokół lokalnego dziedzictwa poprzez przywołanie związku B. Prusa z Mławą oraz popularyzować literaturę poprzez zastosowanie metod uwzględniających mentalność i potrzeby współczesnego odbiorcy.

Data dodania: 2022-08-16 13:53:47
Data edycji: 2022-08-16 13:56:36
Ilość wyświetleń: 461

Licznik

410690 odwiedzin od początku roku

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej