Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Spotkanie poświęcone Baczyńskim

Spotkanie poświęcone Baczyńskim
Letnie, wakacyjne i upalne dni może nie sprzyjają odwiedzinom w bibliotece, ale Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie chcąc upamiętnić zbliżającą się 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zorganizowała 30.07.2021 o godz.16.00 spotkanie poświęcone Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu i Barbarze Baczyńskiej z domu Drapczyńskiej.
Dlaczego Baczyńscy stali się bohaterami spotkania?
Rok 2021 został ustanowiony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Nie on jedyny jest Patronem Literackim tego roku. Oprócz Baczyńskiego mamy jeszcze Tadeusza Różewicza, Stanisława Lema – w setną rocznicę urodzin oraz Cypriana Kamila Norwida w dwusetną rocznicę urodzin. Z tej czwórki tylko jedyny Baczyński miał za muzę żonę (którą kochał niebotyczną, szaleńczą miłością) - córkę ziemi mławskiej.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że Barbara Drapczyńska urodziła się w Wieczfni Kościelnej niedaleko Mławy i mieszkała tam wraz z rodzicami i młodszym bratem do roku 1934. Mogli również przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia i twórczości K. K. Baczyńskiego – najbardziej znanego poety Pokolenia Kolumbów dzięki prezentacji multimedialnej i galerii zdjęć.
Czytano również liryki miłosne Baczyńskiego, których adresatką była sama Barbara Drapczyńska m.in. Kołysankę, Białą magię czy Erotyk oraz słuchano piosenek skomponowanych do wierszy poety m.in. Elegię o chłopcu polskim czy Niebo złote ci otworzę. Prelekcja miała charakter poetycko-muzyczny.
Życie Baczyńskiego było krótkie i tragiczne. Nie dane mu było do końca zrealizować swojej wizji świata zamkniętej w strofy, ale Baczyński cały czas inspiruje i to coraz młodsze pokolenie.
Można pokusić się o stwierdzenie, że Baczyński gdyby przeżył Powstanie Warszawskie i wojnę to otrzymałby Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Nam zostało tylko zaczytywanie się w tej poezji, której adresatką - w większości była nasza krajanka- Barbara Drapczyńska. Na koniec spotkania sami uczestnicy recytowali ulubione wiersze K. K. Baczyńskiego.
Data dodania: 2021-08-09 08:30:54
Data edycji: 2021-08-09 08:32:46
Ilość wyświetleń: 369

Licznik

296326 odwiedzin od początku roku

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej